Przyprawy i aromaty są sercem wszystkich dan curry. Dobór składników zależy od samej potrawy, kraju czy regionu, z którego pochodzi kucharz oraz jego osobistych upodobań, jednak najczęściej spotykanymi są:
W 1912 roku została skonstruowana skala ostrości pikantnych potraw, stosowana głównie do papryk. Skala ta nosi nazwę skali Scoville’a, mierzy ona koncentrację kapsaicyny w potrawie. Najostrzejszą papryką chili jest Carolina Reaper.
Różne gatunki z rodzaju Curcuma znane są w lecznictwie co najmniej od XIX w. W Indiach kurkuma jest rozpowszechniona jako środek przyspieszający gojenie się ran oraz kojący niestrawność żołądka
Imbir ma specyficzny słodki aromat i korzenny, palący smak. Odczuwa się w nim nutkę zapachu cytrynowego.
Jadalne kłącze imbiru jest rośliną przyprawową, znaną w Azji już 3000 lat temu. Stamtąd przewieziony przez Fenicjan dotarł nad Morze Śródziemne – początkowo jako środek płatniczy.
Kosz z jej nasionami znajdował się w grobowcu faraona Tutenchamona (zm. 1323 r. p,n.e.). W krajach starożytnego Wschodu była uprawiana jako roślina lecznicza i przyprawa.
Zawiera do 4% olejku eterycznego i flawonoidy. Owoce i ziele działają m.in. przeciwzapalnie, pobudzają serce i ośrodek oddechowy, pobudzają wydzielanie soków trawiennych, moczopędnie oraz napotnie.
Dojrzałe owoce pachną delikatnie skórką pomarańczową, ich smak jest słodkawo-korzenny.
Kolendrę stosuje się również często jako przybranie do potraw. Suszone owoce kolendry (często nazywane “nasionami”) zazwyczaj stosowane są w postaci zmielonej jako przyprawa. W całości bywają prażone na sucho tuż przed zmieleniem w celu podniesienia walorów smakowych.
Jej nazwa związana jest z jej charakterystycznym gorzkim smakiem gdyż nasiona gorczycy pozbawione są zapachu